19 lutego 2018

Zwiedzanie Madrytu za darmo. Część I

Zwiedzanie stolicy Hiszpanii nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Tak naprawdę – jeżeli dobrze wszystko zaplanujemy, może być zupełnie darmowe. Dzisiaj podpowiadam, co, jak, gdzie i kiedy zrobić, żeby zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca i jak najwięcej zaoszczędzić. Zamieszczam też kilka słów o noclegach w Madrycie i komunikacji miejskiej.

Zdj.1 Przed Pałacem Królewskim (Palacio Real de Madrid)



Gdzie spać w Madrycie?


Na początku warto zaznaczyć jedną rzecz: Madryt jest zbyt duży, żeby we wszystkie interesujące miejsca dotrzeć pieszo. Tym bardziej, jeżeli spędza się tam tylko na kilka dni. Wydaje mi się to po prostu stratą czasu. Moim zdaniem jest konieczne, a na pewno bardzo pomocne, poruszanie się po mieście metrem. Pozwala ono na szybką komunikację, a jego sieć jest bardzo rozbudowana. Nocleg w samym centrum może również oznaczać przymus korzystania z komunikacji miejskiej, a co za tym idzie, generowanie dodatkowych kosztów. Wydaje mi się, że warto poszukać hotelu/apartamentu trochę dalej od centrum, w dzielnicach mieszkalnych. My mieszkaliśmy przy samej stacji metra, kilka przystanków od turystycznych dzielnic i byliśmy bardzo zadowoleni. Mieszkanie było tańsze, a tuż za rogiem znajdował się hipermarket, gdzie mogliśmy robić tanie zakupy (część produktów spożywczych była nawet tańsza niż w Polsce). Korzystaliśmy z portalu Airbnb, gdzie za ok. 65 zł za osobę za noc wynajęliśmy 4-pokojowe, klimatyzowane mieszkanie. Jeżeli nie korzystaliście jeszcze z tego portalu, możecie zyskać 24 Euro zniżki na pierwszą rezerwację, jeżeli zarejestrujecie się w portalu z tego linku: www.airbnb.pl/c/radoslawm201


Zdj 2. Królewskie Miasto zachwyca architekturą 

Komunikacja miejska/poruszanie się po Madrycie


Tak, jak wspomniałem, miasto jest świetnie skomunikowane poprzez rozbudowaną sieć metra. Niestety za tę wygodę trzeba sporo zapłacić. Na krótkie wypady zdecydowanie polecam kupić bilet kilkudniowy już na lotnisku, ponieważ poza nielimitowanymi przejazdami zawiera on także tzw. suplement lotniskowy, czyli opłatę 3 Euro wyjście/wejście do metra na stacji znajdującej się na lotnisku. Aktualne ceny biletów możecie znaleźć tu [1]. Ciekawe jest to, że cena biletu za metro jest uzależniona od liczby stacji, które przejedziemy. Dlatego warto zainwestować w bilety kilkudniowe i mieć spokój z zastanawianiem się gdzie i za ile będzie się jechać. Bilety kilkudniowe nazywają się Tourist Card, a ich ceny można znaleźć tu [2]. Na potrzeby przeciętnego turysty spokojnie wystarczy poruszanie się po Zone A, która obejmuje Madryt bez obrzeży. Do poruszania się komunikacją miejską w Madrycie świetnie nadaje się Google Maps, które bezbłędnie planowało wszystkie trasy, przesiadki, przystanki.

Zwiedzanie Madrytu za darmo


Atrakcję będę wymieniał w blokach, ponieważ niektóre znajdują się blisko siebie i można na tej podstawie zaplanować zwiedzanie danego dnia. Już na wstępie zaznaczam, że możemy zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca zupełnie za darmo.

Blok pierwszy


Pałac Królewski


Zdj. 3 Palacio Real de Madrid widziany od frontu

Palacio Real de Madrid (Pałac Królewski) to piękna barokowa budowla. Nawet oglądana tylko z zewnątrz robi duże wrażenie. Trochę o historii pałacu przeczytacie tu [3]. Jeżeli zdecydujecie się wejść do środka, możecie zobaczyć miecz Ferdynanda Katolickiego, pierwsze wydanie Don Kichota oraz pojedyncze obrazy takich mistrzów jak Goya, Velázquez, czy Rubens (jednak najsłynniejsze ich dzieła znajdują się w Muzeum Prado). Niestety nie udało mi się wejść do środka, gdyż równo o godzinie 20:00 strażniczka zamknęła drzwi tuż przed moim nosem. Nie zawsze ma się szczęście. Warto też zobaczyć przylegające do Palacio Real Ogrody Sabatini oraz ogrody pałacowe Campo del Moro (latem niestety wysuszone).
Dobra wiadomość: wstęp do Palacio Real może być bezpłatny! Nic nie zapłacimy wchodząc od poniedziałku do czwartku w godzinach 16-18 (od października do marca) oraz w godzinach 18-20 (od kwietnia do września), a także 18. maja w Międzynarodowy Dzień Muzeów. Wszystkie szczegóły oraz ceny biletów przy płatnym wejściu znajdziecie tutaj [4].  

Plaza de España


Zdj. 4 Pomnik Cervantesa, w tle Edificio de Espana (niestety byliśmy tam o zmroku)

Jest to jeden z najbardziej znanych i monumentalnych placów Madrytu. Na jego środku znajduje się ogromny pomnik Cervantesa oraz bohaterowie jego najbardziej znanej powieści: Don Kichot i Sancho Pansa (Zdj.4). Znajduje się tu również budynek Edificio de Espana (Zdj.4), architektonicznie zbliżony do drapaczy chmur z Nowego Jorku. Oczywiście wstęp na plac jest bezpłatny.

Świątynia Debod


Zdj. 5 Świątynia Debod

Jest to starożytna egipska świątynia z II w.p.n.e., która została podarowana Hiszpanii w podzięce za pomoc w ratowaniu zabytków w Nubii. Została przewieziona i odbudowana w Madrycie. Miejsce jest szczególnie urokliwe o zachodzie słońca, gdy widać pomarańczowe refleksy świetlne w znajdującej się przy świątyni sadzawce. Można także wejść do środka, znajdują się tam ozdobne reliefy. Wstęp jest bezpłatny, godziny otwarcia obiektu znajdziecie tutaj [5].

Casa de campo


Zdj. 6 Schodząc do Casa de campo
Największy park w Madrycie, zajmuje powierzchnię 1700ha, czyli jest większy od niejednej dzielnicy dużego miasta w Polsce! Wewnątrz znajduje się zoo, do którego wstęp jest niestety dość drogi (bilet 17,9 Euro dla dorosłych przy zakupie online), ale mają tam unikatowe zwierzęta, takie jak np. pandy wielkie. Więcej informacji tutaj [6]. Większość parku to pagórkowate tereny idealne do jazdy na rowerze górskim, ale mieści się tam też ogromne sztuczne jezioro, gdzie można pływać łódkami. W parkowych drzewach gnieżdżą się papugi, których krzyki słychać ze wszystkich stron. Jest to idealne miejsce zarówno do aktywnego wypoczynku, jak i na piknik. Niestety w środku lata większość roślinności jest wysuszona, wszędzie dużo piachu i pyłu. Wstęp oczywiście bezpłatny.


Zdj. 7 Jedna z papug gnieżdżących się w Casa de campo (fot. Maria Kostrzewa)
Ciekawą propozycją jest także dojechanie do parku kolejką linową Teleférico, która rusza ze stacji paseo del Pintor Rosales, z parku oddalonego zaledwie kilka minut od świątyni Debod i jedzie właśnie do Casa del campo. Bilet kosztuje 4,20 Euro w jedną stronę i 5,90 w dwie strony. Niestety nią nie jechałem, ale podobno warto. Więcej informacji tutaj [7].


Zdj. 8 Piękne parkowe alejki, niestety zaraz obok znajdowały się wysuszone pagórki (fot. Asia Kucharska)
Wszystkie miejsca wymienione powyżej można spokojnym tempem zwiedzić w ciągu jednego dnia albo nawet połowy dnia. Warto zaplanować wycieczkę tak, aby wieczorem znaleźć się przy Palacio Real, gdyż wtedy jest tam darmowe wejście. Można zacząć od Plaza de España, następnie przejść do Świątyni Debod i zjechać kolejką Teleférico albo zejść do Casa de Campo. Później można stamtąd skierować się do Ogrodów Sabatini i Ogrodów Królewskich i na koniec do Palacio Real.
W następnej części tego wpisu zamieszczę informację o bezpłatnym zwiedzaniu madryckich muzeów, czyli o prawdziwej uczcie dla koneserów sztuki oraz o innych wartych odwiedzenia miejscach. Link znajdziecie tutaj:

Zwiedzanie Madrytu za darmo. Część II

Artykuł, w którym opowiadam, jak zorganizować tanio wycieczkę m.in. do Madrytu:
Lizbona– Madryt – Mediolan 10 dni w sezonie za 2000 zł

Wykaz wykorzystanych linków:


Jeżeli chcesz otrzymać zniżkę 31 Euro na Airbnb:

Załóż konto poprzez kliknięcie w link: www.airbnb.pl/c/radoslawm201






4 komentarze:

Zapraszam do komentowania i dyskusji!